نمایش یک نتیجه

کنکور ریاضی :

کنکور ریاضی بعد از رشته تجربی دومین رشته پرطرفدار کنکور سراسری است و سالانه داوطلبان قدری در این آزمون آزمایشی شرکت میکنند ؛ گرچه تعداد شرکت کنندگان این رشته کمتر از تجربی است اما برای کسب نتیجه مطلوب در این رشته نیز باید مهارت های خاصی داشته باشید از جمله اینکه سعی کنید تا تمامی دروس زیر مجموعه ریاضی شامل کتابهای هندسه ، حسابان ، آمار و احتمال و … را به صورت عمیق و مفهومی مطالعه کنید و از خلاقیت خود نیز در حل مسائل بهره ببرید. ضمن اینکه تنها مطالعه کتابهای درسی و یک کتاب کمک درسی در این رشته کافی نبوده و باید با توجه به وضعیت تحصیلی خود از چندین کتاب برای مطالعه استفاده کنید . داشتن تمرکز حواس و دقت کافی  و همچنین سرعت عمل ، به هنگام حل سوالات نیز شرط دیگری برای موفقیت در کنکور است . دارا بودن هوش تصویر سازی ذهنی و خلاقیت نیز در یادگیری دروسی مانند هندسه بسیار تاثیر گذار است . در ادامه به معرفی دروس مرتبط با آموزش ریاضی کنکور ، حسابان و هندسه میپردازیم.

آموزش ریاضی کنکور ریاضی :

آموزش ریاضی کنکور و مطالعه مباحث آن نیاز به زمانبندی و برنامه ریزی دقیق دارد چرا که برخلاف رشته های علوم انسانی و علوم تجربی ، ریاضیات رشته ریاضی فیزیک متشکل از چندین کتاب حسابان ، هندسه ، آمار و احتمال ، ریاضیات گسسته و جبر و احتمال است .  اگر داوطلب کنکور رشته ریاضی فیزیک هستید و یا دانش آموزی هستید که میخواهید با برنامه ریزی برای کنکور مطالعه نمایید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با بودجه بندی ریاضیات کنکور و روش مطالعه هر درس آشنا شوید . در انتها نیز به معرفی پکیج آموزش ریاضی کنکور میپردازیم.

آموزش حسابان کنکور  رشته ریاضی :

در میان کتب ریاضیات ذکر شده ، پر حجم ترین و سنگین ترین کتاب مربوط به حسابان است که بسیاری از دانش آموزان با تصور سختی این درس آن را کنار میگذارند اما این روش اشتباه است چرا که 30 سوال از 55 سوال ریاضیات کنکور مربوط به درس حسابان است .

مطالعه و جمع بندی حسابانبرای کنکور آن هم در طی یک سال شاید کاری سخت و دشوار به نظر برسد اما با مطالعه برنامه ریزی شده باید بتوانید حداکثر استفاده را از زمان مطالعه خود ببرید و در نهایت به 8 سوال از 10 سوال که به صورت تصادفی انتخاب شده اند ، پاسخ صحیح بدهید .

بودجه بندی حسابان کنکور ریاضی :

اطلاع از بودجه بندی حسابان  در کنکور  موجب میشود تا در روند آموزش ریاضی کنکور بتوان با برنامه ریزی دقیق و اصولی پیش رفت و زمان بیشتری را به مطالعه دروس تست خیز و مهم حسابان  اختصاص داد . در جدول زیر نمونه ای از بودجه بندی حسابان در آزمون کنکور ذکر شده است و با مطالعه آن میتوان به اهمیت هر مبحث پی برد اما باید توجه داشت که این جدول بودجه بندی حدودی است و هر ساله ممکن است 1 الی 2 تست بیشتر یا کمتر از هر مبحث مطرح شود و صرفاً دیدی کلی از تعداد سوالات کنکور به دست میدهد.

ردیف مبحث آموزش ریاضی تعداد سوالات
1 مجموعه ، الگو و دنباله یک سوال
2 توان های گویا و عبارت های جبری صفر سوال
3 هندسه چهار سوال
4 تابع دو سوال
5 مثلثات چهار سوال
6 توابع نمایی و لگاریتمی دو سوال
7 حد و پیوستگی چهار سوال
8 مشتق چهار سوال
9 کاربرد مشتق دو سوال
10 شمارش بدون شمردن یک سوال
11 احتمال دو سوال
12 آمار یک سوال

تنها اطلاع از بودجه بندی حسابان کافی نیست و برای برنامه ریزی صحیح باید از مباحث مستقل و زنجیر وار حسابان کنکور نیز اطلاع داشته باشید تا  با رعایت پیش نیاز های هر مبحث مطالعه شما آسان تر پیش رود .

روش مطالعه حسابان کنکور ریاضی :

حسابان درسی حفظ کردنی نیست و نمیتوان صرفاً با مطالعه شفاهی بر آن مسلط شد بنابراین باید با تکرار و تمرین مستمر مطالب را یاد گرفت و سپس در فواصل زمانی منظم آنها را مرور کرد . حل تست نیز جز جدایی ناپذیر مطالعه این درس است  و حفظ کردن روی سوال و تست و روش حل آنها هیچ گاه روش خوبی برای یادگیری این درس نیست و در ادامه به ذکر نکاتی برای مطالعه صحیح درس حسابان میپردازیم .

مطالب درسی را پیش از حضور در کلاس درس و حل تست های مربوط به آن پیشخوانی کنید بدین صورت تمرکز شما در حین تدریس حسابان کنکور ریاضی توسط معلم ، افزایش پیدا میکند و به راحتی میتوانید مطلب را درک کرده و اشکالات خود را شناسایی کنید .
حضور سر کلاس و تمرکز حواس در آن نیمی از روند یادگیری شما را تشکیل میدهد بنابراین سعی کنید در کلاس حضور فعال داشته باشید و از معلم خود سوال بپرسید تا اشکالاتتان در زمینه درک مطلب رفع شود .
پس از فهم کامل مطالب درس ، شروع به حل تست های هر مبحث کنید و حداقل 10 تست را به صورت تصادفی انتخاب کرده و سعی کنید تا به آنها پاسخ دهید و در نهایت پاسخ خود را با پاسخنامه مقایسه کنید ؛ حداقل باید به 5 تست پاسخ صحیح داده باشید و اگر چنین نیست نگران نباشید و سعی کنید تا با شناسایی اشکالات خود ، مباحث مربوطه را از روی درسنامه مجدداً مرور نمایید .
برقراری ارتباط میان مباحث موجب میشود تا این مطالب راحت تر در ذهن ماندگار شوند بنابراین سعی کنید مباحث زنجیروار را در ارتباط با یکدیگر مطالعه نمایید.
تدریس مطالب برای خود راه حل مناسب دیگری برای مطالعه این درس است .
از مطالب خلاصه برداری کنید تا مرور انها نیز برایتان ساده تر باشد.
آموزش هندسه کنکور ریاضی :

بسیاری از داوطلبان کنکور با این تصور که قادر به پاسخگویی به سوالات این درس نیستند ؛ هیچ تلاشی برای مطالعه آن نکرده و این درس را از برنامه مطالعاتی خود خارج میکنند در حالیکه این درس بسیار شیرین و مثال قابل لمسی از ریاضیات در محیط است . اغلب سوالات این درس با ترسیم شکل ، قابل حل شدن هستند و میتوان پاسخ آنها را یافت .

به طور کلی 8 تست از 55 تست ریاضیات مربوط به بخش هندسه است و با کمی مطالعه میتوان به سوالات این بخش پاسخ داد و نتیجه مطلوبی کسب کرد زیرا اغلب سوالات تکراری هستند و با تسلط نسبی به هندسه میتوان حداقل به 6 سوال از آنها پاسخ صحیح داد .

یادگیری هندسه زمان بر است و نمیتوان با سرعت و پس از مطالعه اثبات هر قضیه به تست های آن پاسخ داد و باید با صبوری به حل تمرین و تست های مختلف آن بپردازید تا بر آن مسلط شوید . در ادامه جدول بودجه بندی هندسه کنکور آورده شده است تا ساعات مطالعه خود را بر اساس آن تنظیم نمایید.

بودجه بندی هندسه کنکور رشته ریاضی :

نمونه ای از تعداد سوالات مطرح شده از هر مبحث هندسه در کنکور به شرح جدول زیر است و شما میتوانید با مطالعه آن به اهمیت هر مبحث پی ببرید.

ردیف مبحث آموزش هندسه تعداد سوالات
1 چند ضلعی محاطی و محیطی سه سوال
2 نیمساز زوایای داخلی و محاسبه طول نیمساز دو سوال
3 بیضی و سهمی یک سوال
4 دایره سه سوال
5 ماتریس دو سوال
روش مطالعه هندسه کنکور ریاضی :

اولین گام برای مطالعه این درس دور کردن ذهنیت های منفی نسبت به توانایی خود در حل مسائل هندسه است و پس از آن باید شروع به مطالعه کنید. اولین گام برای مطالعه این درس یادگیری درسنامه کتاب و اثبات قضایا برای خودتان است تا روند و مراحل به دست آمدن فرمول های نهایی را به خاطر سپارید و در صورت فراموشی فرمول های نهایی بتوانید با اثبات آنها را به دست آورید.

گام بعدی حل کردن مسائل و تمرینات کتاب درسی است ؛ تا جای ممکن سعی کنید تا خودتان مسائل را حل نمایید و بلافاصله به پاسخنامه مراجعه نکنید چرا که الگوی طرح سوالات کنکور بر اساس تمرین های کتاب درسی است و با حل آنها تا حد زیادی در کنکور نیز موفق خواهید بود.

پس از تسلط کامل بر درسنامه و تمرین های کتاب درسی ، باید به سراغ حل تست های آموزشی بروید و سعی کنید تا به آنها پاسخ دهید و به یاد داشته باشید که بهنگام پاسخگویی به آنها زمان مهم نیست و باید هر سوال را با استفاده از خلاقیت خود از چندین روش حل کنید  و تنها زمانی به پاسخنامه مراجعه کنید که دیگر امیدی به حل سوال ندارید و پس از خواندن راه حل بار دیگر خودتان آن مساله را حل کنید.

خلاصه نویسی را به هنگام حل تست های آموزشی فراموش نکنید و نکات جدید و مهم را در دفتری برای مرور مجدد یادداشت نمایید.

آخرین مرحله نیز مربوط به حل تست های زمان دار است تا بتوانید در جلسه کنکور نیز زمان را مدیریت نمایید  و به اکثر سوالات پاسخ دهید.

پکیج آموزش ریاضیات کنکور ریاضی :

مجموعه ریاضی نت به مدیریت استاد جواد تیمورزاده ، مجموعه ای از فیلم های آموزشی ریاضی کنکور را تهیه کرده اند که در هر فیلم به توضیح یک مبحث پرداخته اند . در ادامه به مباحث ذکر شده در این پکیج و شرح مختصری از هر کدام میپردازیم :

تابع : تابع به عنوان عملگری است که با دریافت ورودی ، خروجی را میدهد . در این مبحث به حل تست های مختلف درمورد تابع پرداخته میشود.
توابع نمایی و لگاریتمی : این بخش نیز زیرمجموعه ای از بخش تابع است و با وجود یک پایه ثابت و مثبت و مخالف یک و توان متغیر تشکیل میشود.
توان های گویا و عبارت های جبری : در این بخش نیز روش های تستی مربوط به توان های گویا و عبارت های جبری آموزش داده میشود تا داوطلب بتواند در کمترین زمان به تست ها پاسخ صحیح دهد.
قدر مطلق و جز صحیح : قدر مطلق عملگری است که اعداد منفی را به مثبت تبدیل میکند و جز صحیح یک عدد نیز برابر با نزدیکترین عدد صحیح کوچکتر یا مساوی با آن عدد است.
مثلثات : قواعد خاصی میان اضلاع و زوایای مثلث قائم الزاویه حاکم است که مفاهیمی مانند سینوس و کسینوس و … به وجود آورده است و در این فیلم به بررسی تست های مربوط به آن پرداخته میشود.
مجموعه ، الگو و دنباله : مجموعه به گروهی از اعداد یا کاراکتر ها میگویند که طبق قواعد خاصی گرد اوری شده باشند . در این مبحث نیز به بررسی مجموعه تهی ، بینهایت و .. میپردازیم و روش های تستی مربوط به آنها را می آموزیم.
معادله درجه دو : پیدا کردن ریشه های معادله درجه دو نیازمن یادگیری روابط ریاضی خاصی است که در این فصل به آنها پرداخته میشود.
معادله و نامعادله : هدف از معادله و نامعادله پیدا کردن مقدار مجهول ها به نحوی است که علامت مساوی یا نامساوی در آنها صدق کند . نمونه ای از تدریس این مبحث به صورت رایگان در دسترس علاقه مندان است و میتوانید با نحوه تدریس ریاضیات کنکور ریاضی استاد تیمورزاده در این ویدیو ها آشنا شوید.
هندسه : درس هندسه با بررسی اشکال دو و سه بعدی در این مبحث با بیانی شیوا توضیح داده شده است .
هندسه تحلیلی : بررسی اشکال هندسی و معادلات مربوط به آنها مربوط به این فصل است و نمونه ای از تدریس ایشان برای مشاهده به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان است.

علاوه بر پکیج های یاد شده ، پکیج جامع ریاضی کنکور استاد تیمورزاده نیز با تخفیف ویژه در اختیار علاقه مندان قرار دارد و برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق شماره تلفن های درج شده در وبسایت با کارشناسان ریاضی نت در تماس باشید.