نمایش دادن همه 3 نتیجه

پکیج آموزش ریاضی جامع کنکور + ریاضی 3 نهایی (رشته تجربی)

بدون امتیاز 0 رای
19 ساعت تدریس ریاضی 3 نهایی 87 ساعت تدریس ریاضی کنکور تجربی
10
3,800,000 تومان

آموزش ریاضی کنکور :

آموزش ریاضی کنکور و مطالعه صحیح این درس یکی از بحث برانگیز ترین و حساس ترین مقوله های کنکور سراسری است چرا که نیمی از دانش آموزان در هر سه رشته علوم تجربی ، انسانی و ریاضی فیزیک درصد های منفی را از این درس کسب میکنند و عملاً اگر داوطلبی به هیچ سوال ریاضی درجلسه کنکور پاسخ اشتباه ندهد از نیمی از داوطلبان جلوتر است در حالی که اگر تنها به 16 سوال  پاسخ  درست دهید جزو دو درصد شرکت کنندگان رتبه برتر خواهید بود. هر دو جمله بالا بسیار وسوسه کننده هستند اما باید دانست که بدون پاسخ دادن به سوالات ریاضی نمیتوان در رشته های دانشگاهی پرطرفدار و تاپ قبول شد و از طرفی بدون مطالعه صحیح و اصولی نیز نمیتوان به 16 سوال به صورت صحیح پاسخ داد. چنانکه خواهان نتیجه ای مطلوب در کنکور سراسری هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی ، انسانی و ریاضی اشنا شده و ترتیب مطالعه ریاضی کنکور را یاد بگیرید  همچنین جدول بودجه بندی ریاضی کنکور نیز برای سه رشته ریاضی و تجربی و انسانی برای مشخص نمودن مباحث مهم آورده شده است.

آموزش ریاضی کنکور تجربی :

درس ریاضی جزو دروس تخصصی رشته ی علوم تجربی محسوب میگردد که اغلب داوطلبان این رشته علاقه ی چندانی به یادگیری این درس ندارند و از تاثیر آن بر نتیجه نهایی غافلند اما باید دانست که از این درس برای داوطلبان رشته تجربی حدود 30 سوال مطرح میشود و کسانی که هدفشان کسب رتبه های بالا در کنکور است باید تراز بالایی را در این درس کسب نمایند و شرط کسب تراز بالا نیز وجود پایه ای قوی در این درس است چرا که مباحث ریاضی به یکدیگر مرتبط هستند و معلمان نیز باید تدریس ریاضی کنکور را از پایه شروع کنند.

بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی میپندارند که درس زیست شناسی با داشتن ضریب 12 از درس ریاضی برایشان مهمتر است و دلیل کم توجهی به این درس را اینگونه توجیه میکنند. اما این دسته باید بدانند که حدود 26 درصد از داوطلبان کنکور در درس زیست شناسی درصد منفی کسب میکنند در حالی که 50 درصد از داوطلبان ریاضی را منفی میزنند. علاوه بر نتایج منفی میتوان درستی این ادعا را با بررسی درصد های بالای 50 برای دو درس ریاضی و زیست شناسی نیز اثبات نمود چنانکه حدود 10 درصد از شرکت کنندگان درس زیست شناسی را بالای 50 درصد پاسخ میدهند حال آنکه تنها 2 درصد قادرند تا درصد بالای 50 برای درس ریاضی کسب کنند. با کمی توجه میتوان اینگونه نتیجه گیری کرد که مطالعه صحیح ریاضی برگ برنده شما برای قبولی در رشته های تاپ است و میتوانید به راحتی از بقیه داوطلبان پیشی بگیرید. نقش معلم و وسایل کمک اموزشی نیز در این میان در آموزش ریاضی کنکور نباید نادیده در نظر گرفته شود و باید با دقت و توجه به انتخاب آنها پرداخت.

علاوه بر سختی و پیچیدگی این درس ، مباحث آن نیز بسیار گسترده هستند و دست طراحان کنکور برای طرح سوالاتی ترکیبی باز است و میتوانند دام های آموزشی بسیاری را برای گمراه کردن داوطلبان مطرح نمایند. علاوه بر آن داوطلبان باید پیش از کنکور علایق خود را مشخص کرده و با توجه به ضرایب موثر دروس  در هر زیرگروه  به مطالعه آنها بپردازند در اینصورت مطالعه به صورت هوشمندانه خواهد بود و بازده دانش آموز نیز بالاتر است.

ضرایب درس ریاضی به ازای زیرگروه های مختلف رشته علوم تجربی
زیرگروه یک دو سه چهار پنج
ضریب 2 3 3 4 3
بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی :

اولین گام برای کسب ترازی بالا در درس ریاضی کنکور تجربی اطلاع از بودجه بندی هر مبحث در این آزمون است با نگاه به تعداد سوالات مطرح شده در کنکور چند سال اخیر میتوان به اهمیت هر مبحث ریاضی پی برد و ساعت مطالعه را نیز متناسب با آن تنظیم کرد و با صرف وقت بیشتر بر روی مباحث مهم ، عملکرد بهتری در کنکور داشت. از سال 98 با تغییر کتب درسی به نظام جدید ساختار کتاب ها نیز برای تدریس ریاضی کنکور تغییر کرده و برخی مباحث به کتاب ها اضافه یا از آن حذف شدند ، جدول زیر نشانگر بودجه بندی سوالات کنکور بر اساس کتب ریاضی نظام جدید است و معلمان و دانش آموزان میتوانند با توجه به آن برای آموزش ریاضی کنکور و مطالعه مطالب برنامه ریزی کنند.

بودجه  بندی ریاضی کنکور تجربی نظام جدید از سال 98 تا سال 1401
مباحث/سال 1401 1400 99 98
مشتق و کاربرد آن 5 4 6 2
هندسه 1 2 3 4 4
حد و پیوستگی 3 4 4 4
تابع 4 2 2 2
معادله و نامعادله 2 3 3 3
احتمال 2 2 2 2
آمار 1 1 1 1
مقاطع مخروطی 1 1 1 2
مثلثات 4 4 4 4
لگاریتم و تابع نمایی 2 2 2 2

شاید تصور کنید با حذف کنکور نظام قدیم و تغییر محتوای کتابها از بررسی سوالات و بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور نظام قدیم بی نیاز هستید اما مطالعه این جدول نیز خالی از لطف نبوده و مباحث پر اهمیت کنکور را در بلند مدت به شما نشان میدهد .

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی نظام قدیم از سال 90 الی 97
مباحث/سال 97 96 95 94 93 92 91 90
مشتق و کاربرد آن 5 4 5 5 6 4 3 6
هندسه 1 4 4 4 4 4 4 4 4
حد و پیوستگی 2 2 2 2 2 2 3 2
مجانب 0 0 0 0 0 0 1 1
تابع 3 3 3 3 3 1 3 3
معادله و نامعادله 1 1 1 0 0 1 1 0
احتمال 2 3 3 2 2 4 3 2
آمار 2 2 2 2 2 2 2 3
مقاطع مخروطی 2 2 2 2 3 2 2 2
مثلثات 2 3 1 2 3 2 2 1
معادله مثلثاتی 1 0 1 1 0 0 0 0
لگاریتم و تابع نمایی 1 2 1 0 1 0 1 1
تصاعد و دنباله 1 1 2 2 1 1 1 1
انتگرال 2 2 2 2 2 2 2 2
دستگاه معادلات و معادله خط 0 0 0 0 0 1 0 2
معادله درجه دو 1 0 0 1 1 0 0 1
ماتریس 1 0 1 1 1 0 1 0
آنالیز ترکیبی 1 0 0 0 0 1 0 1
رشد و زوال 0 0 0 1 0 0 0 0
تابع جز صحیح 0 0 0 0 1 0 1 0
مباحث تست خیز ریاضی کنکور تجربی :

اکثر دانش آموزانی که در درس ریاضی دچار ضعف هستند و یا اینکه مدت زمان کمی برای مطالعه این درس دارند میتوانند چند مبحث تست خیز ریاضی کنکور تجربی را انتخاب کرده و اوقات مطالعه بیشتری برای آن صرف کنند تا بتوانند نتیجه ای مطلوب کسب کنند . در ادامه به  توضیح مباحث تست خیز به اختصار پرداخته میشود. معلمان و مدرسان نیز میتوانند بر اساس این بودجه بندی برای آموزش ریاضی کنکور تجربی برنامه ریزی نمایند :

مشتق و کاربرد مشتق : یکی از سوالات قطعی ریاضی در کنکور از مبحث مشتق است که هر ساله حداقل 3 سوال از آن طرح میشود.
حد و پیوستگی : این مبحث نیز دومین مبحث تست خیز بوده و حداقل 3 الی 4 سوال از ان در کنکور مطرح میشود.
مثلثات : بحث جذاب مثلثات جزو جدایی ناپذیر مجموعه سوالات کنکور سراسری است و باید از ابتدا به صورت عمیق و مفهومی به مطالعه آن بپردازید.
هندسه : هر ساله 3 الی 4 سوال نیز از بخش هندسه طرح میشود.
معادله و نامعادله : از این مبحث نیز 3 الی 4 سوال در ازمون کنکور رو به رو خواهید شد.

اغلب مباحث تست خیز در هر دو جدول بودجه بندی نظام جدید و قدیم ریاضی کنکور تجربی ذکر شده اند و هر ساله تعداد سوالات بسیاری به آنها اختصاص داشته و میتوان با استناد به این جداول بر درستی این گفته صحه گذاشت که نباید از اهمیت مباحث پرتکرار و تست خیز در آموزش ریاضی کنکور غافل شد.

اشتباه متداول در مطالعه ریاضی کنکور :

به یاد داشته باشید که کنکور تنها میزان مطالعه و مهارت شما را در حل مسائل محک نمیزند بلکه مهمتر از همه نوع استراتژی و برنامه راهبردی شما برای مطالعه است که نتیجه را معین میکند. بزرگترین اشتباه اکثر داوطلبان اینجاست که اغلب از ابتدا تا انتها مباحث را فصل به فصل و از پایه دهم تا دوازدهم مطالعه میکنند. ریاضی درسی است که مباحث آن زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند به عنوان مثال مبحث تابع در فصل پنجم ریاضی دهم و فصل سوم ریاضی یازدهم و فصل اول ریاضی سال دوازدهم تجربی مطرح شده است با مطالعه فصل به فصل شما پس از 4 فصل وقفه مجدداً به مثلثات کتاب یازدهم میرسید و ذهنتان بسیاری از نکات کلیدی و مهم را فراموش کرده و نمیتوانید بین مباحث به خوبی ارتباط برقرار کنید . در نظر گرفتن این نکته در تدریس ریاضی کنکور برای معلمان نیز حائز اهمیت است.

ترتیب مطالعه مباحث ریاضی برای کنکور تجربی :

بدیهی است که مطالب باید بنابر درجه اهمیتشان ( طبق جدول بودجه بندی ریاضیات کنکور تجربی ) مطالعه شوند و بیشتر زمان مطالعه به مباحثی تخصیص داده شود که سوالات بیشتری از آنها در آزمون کنکور مطرح است . هرگز ریاضی را حفظ نکنید بلکه ان را از پایه به صورت مفهومی و عمیق یاد بگیرید چرا که فرمول های حفظ شده تنها در حافظه کوتاه مدت شما ماندگارند و پس از مدتی  در صورت عدم تکرار از یاد میروند . برای تعیین اولویت مطالعه مباحث ، آنها را به دو گروه مباحث مستقل و مباحث زنجیره وار تقسیم بندی میکنیم که درادامه به آنها اشاره شده است .

مباحث مستقل ریاضی کنکور تجربی :

مباحث مستقل مباحثی هستند که هیچگونه وابستگی به سایر مباحث ندارند و نیازی نیست تا پیش از مطالعه آنها بر مطلبی دیگر مسلط باشید همچنین امکان طرح سوال ترکیبی نیز از آنها وجود ندارد مثلاً نمیتوان سوالی ترکیبی از آمار و تابع طرح نمود  مباحث  مستقل در آموزش ریاضی کنکورعبارتند از:

مجموعه ، الگو و دنباله
آمار
شمارش بدون شمردن و احتمال
هندسه
مباحث زنجیره وار ریاضی کنکور تجربی :

مباحث وابسته یا زنجیره وار نیز همانطور که از نامشان پیداست به شدت به یکدیگر مرتبط هستند و بدون مطالعه یک مبحث نمیتوان مبحث جدید بعدی را شروع کرد و باید پس از مطالعه کامل و رفع ایرادات به مبحث بعدی رفت . بارز ترین مثال در این مباحث ، مبحث تابع است که در اولین گام باید بتوانید دامنه تابع را تعیین کنید و برای تعیین دامنه نیز باید از قبل با مبحث معادلات و نامعادلات و تعیین علامت آشنایی داشته باشید. ترتیب مطالعه مباحث زنجیروار به صورت زیر است :

مثلثات
معادلات و نامعادلات
تابع
حد و پیوستگی
مشتق و کاربرد مشتق

اگر به دنبال حذف برخی مباحث ریاضی از برنامه مطالعاتی خود هستید باید به شدت مراقب مطالب زنجیر وار باشید تا خللی در روند یادگیریتان ایجاد نشود .

در نهایت توصیه میکنیم که هیچگاه این درس را به طور کامل کنار نگذارید و از تاثیر این درس در نتیجه کنکور تجربی غافل نشده و به ترتیب اولویت چند مبحث مهم را مطالعه کنید تا بتوانید از رقبایتان در کنکور تجربی پیشی بگیرید. در ادامه مباحث پرتکرار در کنکور به ترتیب اهمیت و تعداد سوال اولویت بندی شده اند و شما میتوانید با انتخاب چند مبحث و مطالعه آنها  نتیجه بهتری کسب نمایید اساتید ریاضی کنکور نیز میتوانند برای تعیین برنامه راهبردی خود در آموزش ریاضی کنکور از این لیست بهره ببرند:

حد و پیوستگی
مشتق و کاربرد مشتق
انتگرال
معادلات و نامعادلات
ماتریس
آمار
احتمالات
توابع
مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی :

بسیاری از داوطلبان برای مطالعه ریاضی به دنبال مطالب ساده هستند اما باید دانست که ریاضی در کل درسی دشوار است که مطالب آن زنجیره وار به یکدیگر متصلند بنابراین به این عزیزان توصیه میشود تا با مطالعه این درس از پایه نقاط ضعف خود را برطرف نمایند . در ادامه لیستی از مباحث به نسبت ساده تر ریاضی تجربی آورده شده اند که میتوانید به مطالعه انها بپردازید :

مجموعه ، الگو و دنباله
آمار
مقاطع مخروطی
شمارش بدون شمردن
آموزش ریاضی کنکور انسانی :

درس ریاضی یکی از دروس دشوار برای داوطلبان انسانی است  و این درس در کنکور دارای 20 سوال تخصصی در دفترچه است و داوطلبان حدود 25 دقیقه زمان دارند تا به آنها پاسخ دهند یعنی به ازای هر سوال حدود یک دقیقه . اما اکثر داوطلبان کنکور در این رشته توجه چندانی به درس ریاضی ندارند به طوریکه در سال 1400 تنها 41 داوطلب دارای درصد بین 90 الی 100 برای این درس بودند و این آمار نشان میدهد که میتوان با کمی مطالعه از سایر رقبا پیشی گرفت.

ضریب درس ریاضی برای زیرگروه های علوم انسانی متفاوت است و داوطلبان باید بنابر هدف و رشته مورد نظر خود دروس را مطالعه نمایند. اهمیت درس ریاضی به ازای زیرگروه های مختلف در جدول زیر اورده شده است هر زیرگروه دربرگیرنده مجموعه ای از رشته های دانشگاهی است که برای قبولی در آنها نمره ریاضی کسب شده توسط داوطلب با ضریب تعیین شده برای هر زیرگروه محاسبه شده و نتیجه کلی را برای قبولی در آن رشته دانشگاهی به دست میدهد و بر این اساس بهتر است تا داوطلبان با هدفمندی و شناسایی علاقه مندی ها برای آزمون برنامه ریزی و مطالعه نمایند.

ضرایب درس ریاضی به ازای زیرگروه های مختلف رشته علوم انسانی
زیرگروه یک دو سه چهار پنج
ضریب ریاضی 2 4 4 3 3
بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی :

سوالات ریاضی کنکور انسانی از سه کتاب ریاضی پایه دهم ، یازدهم و دوازدهم طرح میشوند و از هر کتاب سوالاتی مطرح میشود که در ادامه به مباحث تست خیز هر کتاب و فصل های پر اهمیت به طور خلاصه در جداول زیر اشاره شده است و مدرسان و مشاوران نیز بهتر است تا در برنامه تدریس ریاضی کنکور این جداول را مدنطر قرار دهند:

بودجه بندی سوالات مطرح شده از کتاب ریاضی دهم انسانی
ردیف مبحث تعداد سوال
1 عبارت های جبری 1 سوال از اتحاد جبری و کاربرد ها و 1 سوال از عبارت های گویا
2 معادله درجه دوم 1 سوال از معادله و مسائل توصیفی و 1 سوال از عبارات گویا
3 تابع 1 سوال از نمودار تابع درجه دو
4 کار با داده های آماری 1 سوال از معیارهای پراکندگی
5 نمایش داده ها 2 سوال از نمودارهای یک متغیره
بودجه بندی سوالات مطرح شده از کتاب ریاضی یازدهم انسانی
ردیف مبحث تعداد سوال
1 آشنایی با منطق و استدلال های ریاضی 1 سوال از گزاره ها و ترکیب گزاره ها
2 تابع 2 سوال از اعمال بر روی تابع و 1 سوال از توابع پلکانی و قدر مطلق
3 آمار 1 سوال از شاخص های آماری و 1 سوال از سری های زمانی
بودجه بندی سوالات مطرح شده از کتاب ریاضی دوازدهم انسانی
ردیف مبحث تعداد سوال
1 آمار و احتمال 1 سوال از شمارش و 2 سوال از احتمال
2 الگوهای خطی 1سوال از دنباله حسابی و 1 سوال از مدلسازی و دنباله
3 الگوهای غیرخطی 1 سوال از دنباله هندسی
مباحث تست خیز ریاضی کنکور انسانی :

اگر فرصت کمی برای مطالعه دارید و مایل هستید تا در مدتی کوتاه بیشترین نتیجه را بگیرید اولین توصیه به شما این است تا با توجه به جدول بودجه بندی سوالات مطرح شده از هرکتاب ریاضی علوم انسانی ، مباحث مهم و تست خیز را مطالعه کنید . مهمترین مبحث  در آموزش ریاضی کنکور انسانی ، بخش تابع است و شما با مطالعه این مبحث و پاسخگویی به 3 تست مطرح شده از آن 15 درصد از امتیاز این درس را کسب میکنید.

مباحث آسان ریاضی کنکور انسانی :

بسیاری از داوطلبان تمایل دارند تا مطالعه ی ریاضی را از درس های ساده و مباحث آسان شروع کنند به اینگونه از افراد توصیه میشود تا ابتدا به سراغ مباحثی بروند که سوالات کمتری از آنها در کنکور سراسری مطرح میشود. در نهایت باید توجه کرد که بودجه بندی های مطرح شده متغیرند تنها تعدادی نسبی سوالات را نمایش میدهند و نباید دانش آموزان بنابر بودجه بندی  مطرح شده مطالعه مبحثی را به طور کلی حذف کنند.

ترتیب مطالعه مباحث ریاضی کنکور انسانی :

درس ریاضی برای رشته انسانی از ده فصل تشکیل شده است و به داوطلبان کنکوری در این رشته توصیه میشود تا برای بازدهی بیشتر مطالب ریاضی را به این ترتیب مطالعه نمایند.

مبحث امار و احتمال ازفصل سوم و چهارم ریاضی دهم ، فصل سوم ریاضی یازدهم و فصل اول ریاضی دوازدهم .
مبحث الگو و دنباله از فصل دوم و سوم ریاضی دوازدهم
مبحث استدلال و منطق ریاضیات از فصل اول ریاضی یازدهم
مبحث معادله درجه دوم از فصل یک ریاضی دهم
مبحث تابع از فصل دوم ریاضی دهم و فصل دوم ریاضی یازدهم

آموزش ریاضی کنکور ریاضی :

درس ریاضی ترکیبی از چندین کتاب حسابان و گسسته و هندسه ، آمار و احتمال بوده و  برای دانش آموزان رشته ریاضی به منزله غولی عظیم است و کسب درصد بالا در آن نیاز به مطالعه عمیق و مفهومی و ممارست در حل تمرین دارد. برای درک مفاهیم سوالات ریاضی کنکور باید پایه ی ریاضی شما قوی باشد و تنها به خواندن مطالب به صورت شفاهی اکتفا نکرده و برای حل تمرین ها دست به قلم شوید. در ادامه به معرفی سرفصل های تدریس ریاضی کنکورشامل کتاب حسابان ، گسسته ، هندسه ، آمار و احتمال میپردازیم و بودجه بندی سوالات مطرح شده از این درس ها را در کنکور مطرح میکنیم تا دانش آموزان بتوانند با برنامه ریزی اصولی و صحیح به مطالعه بپردازند و بازدهی بیشتری داشته باشند.

در جدول زیر نیز ضرایب زیرگروه های رشته ریاضی فیزیک آورده شده است و بهتر است دانش آموزان پیش از کنکور با رشته های دانشگاهی آشنا شده و علایق خود را به صورت نسبی شناسایی نمایند تا با اطلاع از ضرایب موثر زیرگروه مورد نظر ساعات مطالعه خود را تنظیم نمایند.

ضرایب درس ریاضی به ازای زیرگروه های مختلف رشته ریاضی فیزیک
زیرگروه یک دو سه
ضریب ریاضی 4 4 3
مباحث تست خیز ریاضی کنکور ریاضی :

پرواضح است که مباحث تست خیز ریاضی کنکور رشته ریاضی فیزیک  چندان ساده نیستند و باید از ابتدا به صورت دقیق مطالعه شوند. درس ریاضی معمولاً اولین درس قرار گرفته در دفترچه تخصصی کنکور است و 55 سوال از آن از شماره 101 الی 155 مطرح میشود که داوطلبان تنها 85 دقیقه زمان دارند تا به تمامی سوالات پاسخ دهند ، یعنی به ازای هر سوال تنها یک و نیم دقیقه ! بنابراین توصیه میشود تا برای کسب درصد های بالا ابتدا به مطالعه مباحث  تست خیز بپردازند . در ادامه به برخی از این مباحث به ترتیب اولویت برای آموزش ریاضی کنکور اشاره شده است و داوطلبان میتوانند با مطالعه مفهومی آنها به اکثر سوالات مطرح شده از این درس در کنکور ریاضی پاسخ دهند و نتیجه مطلوبی کسب نمایند :

مشتق و کاربرد آن
حد و پیوستگی
نظریه ی اعداد
ترکیبیات
مباحث آسان ریاضی کنکور ریاضی :

برخی از داوطلبان که پایه ی ضعیفی در درس ریاضی دارند و یا کسانی که دیر شروع به مطالعه ریاضی برای کنکور میکنند و فرصت کمی دارند ، تصور میکنند که میتوانند تمامی مطالب را مطالعه کرده و در کنکور نیز به اکثر سوالات پاسخ دهند اما این فکر اشتباه است و این افراد باید نحوه و زمان مطالعه خود را بهینه سازی کنند تا بازده بالایی داشته باشند . یک توصیه معمول به این افراد این است که با استفاده از جداول بودجه بندی کنکور سال های گذشته مباحث تست خیز و مهم ریاضی را مشخص نموده و به مطالعه چند مبحث مهم و آسان بپردازند چرا که تسلط کامل به 60 درصد مطالب بهتر از تسلط کم و ناکافی بر 100 درصد مطالب است. اما برای تعیین کردن مباحث مهم و آسان باید به دو ویژگی وابستگی هر موضوع به مباحث قبلی و همچنین درجه سختی آن توجه نمود که این دو مورد در ادامه این مطلب  و در جداول بودجه بندی ریاضی کنکور برای هر درس مشخص شده اند .

بودجه بندی ریاضی کنکور ریاضی :

55 سوال مطرح از درس ریاضی در کنکور رشته ریاضی فیزیک ترکیبی از مباحث چندین درس ریاضی پایه ، حسابان ، هندسه پایه ، هندسه تحلیلی ، گسسته ، جبر و احتمال ، آمار و مدلسازی است . در ادامه به ترتیب بودجه بندی هر درس در کنکور سال 1400 آورده شده است و داوطلبان میتوانند با مطالعه این جدول ها به اهمیت هر مبحث پی برده و ساعات مطالعه خود را بیشتر به مباحث تست خیز اختصاص دهند. مدرسان و مشاوران کنکور نیز میتوانند با استفاده از این جداول ، برای آموزش ریاضی کنکور برنامه ریزی دقیقی داشته باشند.

بودجه بندی هندسه کنکور ریاضی :

درس هندسه پای ثابت سوالات مطرح شده در ریاضی کنکور است و تکرار این درس در سه سال دوره دوم متوسطه ریاضی نمایانگر اهمیت این درس است . پس چنانکه فرصت کافی دارید از مطالعه دقیق این درس غافل نشوید و ان را به طور کامل کنار نگذارید. در ادامه جدول بودجه بندی سوالات مطرح شده از هندسه در سه سال اخیر آورده شده است.

بودجه بندی هندسه پایه دهم ریاضی

ردیف مبحث کنکور 1400 کنکور 99 کنکور 98 وابستگی مبحث درجه سختی
1 فصل یک دهم : ترسیم و استدلال 2 سوال 0 سوال 0 سوال مستقل متوسط
2 فصل دو دهم : قضیه تالس و تشابه 2 سوال 2 سوال 2 سوال مستقل دشوار
3 فصل سه دهم : چند ضلعی ها 1 سوال 1 سوال 1 سوال مستقل دشوار
4 فصل چهار دهم : تجسم فضایی 3 سوال 2 سوال 3 سوال مستقل دشوار
5 فصل یک یازدهم : دایره 1 سوال 3 سوال 3سوال مستقل متوسط و دشوار
6 فصل دو یازدهم : تبدیلات 1 سوال 2 سوال 2 سوال مستقل متوسط و دشوار
7 فصل سه یازدهم : مثلث 0 سوال 1 سوال 1 سوال مستقل دشوار
8 فصل یک دوازدهم : ماتریس 3 سوال 3 سوال 3 سوال مستقل متوسط و دشوار
9 فصل دو دوازدهم : مقاطع مخروطی
4سوال 3سوال مستقل دشوار
10 فصل سه دوازدهم : بردارها 0 سوال 0 سوال 1 سوال مستقل متوسط
بودجه بندی گسسته کنکور ریاضی :

گسسته زیرشاخه ای از علم ریاضیات است که با متغیرهای گسسته سر و کار دارد و بیشتر در علوم رایانه و زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار میگیرد. این درس به نسبت ریاضی پایه و حسابان مفاهیم سنگین تری دارد و در صورتیکه که زمان کمی برای مطالعه دارید باید توانایی خود را در یادگیری مفاهیم این درس در نظر داشته باشید . بودجه بندی گسسته کنکور ریاضی و درجه سختی مباحث آن  به جهت مطالعه و آموزش ریاضی کنکور در جدول زیر نوشته شده است .

بودجه بندی گسسته در کنکور سه سال اخیر

ردیف مبحث کنکور 1400 کنکور 99 کنکور 98 وابستگی مبحث درجه سختی
1 بخش پذیری اعداد 3 سوال 4 سوال 4 سوال مستقل سخت
2 گراف 1 سوال 2 سوال 2 سوال مستقل سخت
3 ترکیبیات ، جایگشت با تکرار 1 سوال 4 سوال 4 سوال وابسته متوسط
بودجه بندی حسابان کنکور ریاضی :

مفاهیم حسابان در ادامه ریاضیات پایه هستند و از نظر سختی مباحث این درس در درجه متوسط قرار میگیرند و حتماً داوطلبان باید با تمرین و تکرار کافی در حین آموزش حسابان کنکور بر مطالب ان مسلط شوند. به بودجه بندی حسابان کنکور ریاضی در سه سال اخیر در جدول زیر اشاره شده است.

بودجه بندی حسابان در کنکور سه سال اخیر

ردیف مبحث کنکور 1400 کنکور 99 کنکور98 وابستگی مبحث درجه سختی
1 مجموعه ، الگو و دنباله 2 سوال 1 سوال 2 سوال مستقل متوسط
2 مثلثات 5 سوال 4 سوال 3 سوال مستقل سخت
3 توان های گویا و عبارت های جبری 2 سوال 2 سوال 1 سوال مستقل متوسط
4 معادله ها و نامعادله ها 2 سوال 3 سوال 2 سوال مستقل متوسط
5 تابع 2 سوال 2 سوال 2 سوال وابسته متوسط و سخت
6 شمارش بدون شمردن 1 سوال 0 سوال 0 سوال مستقل متوسط
7 حد و پیوستگی 4 سوال 4 سوال 3 سوال وابسته متوسط و سخت
8 مشتق 3 سوال 3 سوال 3 سوال وابسته سخت
9 کاربرد مشتق 2سوال 4سوال 2 سوال وابسته سخت
10 توابع نمایی و لگاریتمی 3سوال 2 سوال 1 سوال وابسته متوسط و آسان
11 حد نامتناهی و حد در بی نهایت 1سوال 0 سوال 1 سوال وابسته متوسط و سخت
بودجه بندی درس آمار و احتمال در کنکور ریاضی :

ساده ترین و شیرین ترین درس ریاضی در کنکور رشته ریاضی درس آمار و احتمال است و داوطلبان میتوانند با اندکی تلاش به تمامی سوالات مطرح شده از ان پاسخ صحیح دهند. بودجه بندی آمار در کنکور ریاضی به شرح جدول زیر است.

بودجه بندی آمار و احتمال در آزمون کنکور

ردیف مبحث کنکور 1400 کنکور 99 کنکور 98 وابستگی درجه سختی
1 فصل یک : مبانی ریاضیات 4 سوال 4 سوال 3 سوال مستقل متوسط
2 فصل دو : احتمال 3 سوال 4 سوال 2 سوال مستقل متوسط و سخت
3 فصل سه و چهار : آمار 1 سوال 1 سوال 2 سوال مستقل آسان و متوسط
ترتیب مطالعه مباحث ریاضی کنکور ریاضی _فیزیک :

به  دلیل گستردگی مطالب در آموزش ریاضی کنکور برای دانش اموزان رشته ریاضی فیزیک نحوه مطالعه این درس و همچنین تدریس ریاضی کنکور نیز برای انها باید متفاوت تر باشد. به داوطلبان رشته ریاضی توصیه میشود که کتاب های ریاضی مربوطه را به 4 دسته کلی تقسیم بندی نمایند و به ترتیب زیر به مطالعه بپردازند:

دسته ی اول شامل ریاضی پایه دهم و حسابان پایه یازدهم و دوازدهم :

برای مطالعه ی  مطالب حسابان و ریاضی دهم نیز ابتدا به مطالعه ی اتحاد ها  بپردازید و سپس به ترتیب مباحث توان های گویا و عبارت های جبری ، جبر و معادله ، مثلثات ، معادله و نامعادله ، تابع ، حد و پیوستگی ، مشتق و کاربرد مشتق را مطالعه کنید.

دسته ی دوم شامل آمار و احتمال :

برای مطالعه ی مباحث کتاب امار و احتمال نیز به صورت فصل به فصل از ابتدا پیش بروید اما باید به خاطر داشته باشید که قبل از مطالعه ی این کتاب باید مبحث شمارش بدون شمردن کتاب ریاضی پایه دهم را مطالعه کنید و بر مطالب آن مسلط باشید.

دسته ی سوم شامل ریاضیات گسسته :

این درس از سختی بیشتری نسبت به دروس قبلی برخوردار است و ترتیب خواندن یا حذف برخی مطالب از ان به خود فرد بستگی دارد . برای مطالعه این کتاب توصیه میشود تا ابتدا فصل دوم و سوم را مطالعه کنید و سپس مطالب فصل اول را بخوانید.

دسته ی چهارم شامل هندسه :

چگونگی مطالعه  و حذف مطالب این درس نیز فرد به فرد متفاوت است و باید توانایی های خودتان در حل مسائل هندسه را در نظر بگیرید اما برای مطالعه هندسه برای کنکور ریاضی ابتدا کتاب هندسه دوازدهم ریاضی را  مطالعه کنید و پس از آن به سراغ هندسه پایه دهم و یازدهم بروید.

پکیج آموزش ریاضی کنکور ریاضی :

مجموعه ی ریاضی نت با هدف جمع بندی ریاضی کنکور برای دانش آموزان رشته ریاضی فیزیک اقدام به تهیه ی مجموعه ای از فیلم های آموزشی نموده که در این فیلم ها استاد تیمورزاده ، مفاهیم هر مبحث را با بیانی شیوا تشریح نموده و به آموزش ریاضی کنکور از پایه پرداخته وسپس به بررسی تست های مرتبط با هر موضوع میپردازند. این پکیج شامل مباحث زیر است :

تابع : تابع عملگری است که در صورت دریافت یک عدد یا متغیر در ورودی ، خروجی های خاصی را به ما تحویل میدهد و در صورت دریافت ورودی یکسان ، خروجی هایی یکسان خواهد داشت. تابع از مهمترین بخش های ریاضی است و سالانه چندین تست مستقل و ترکیبی را در کنکور به خود اختصاص میدهد.
تابع نمایی و لگاریتمی : اگر متغیری در جایگاه توان قرار بگیرد و پایه نیز عددی ثابت و مخالف صفریا یک باشد در نهایت یک تابع نمایی خواهیم داشت .
توان های گویا و عبارت های جبری : اگر توان کسری داشته باشیم با نوشتن پایه و کم کردن مقادیر صورت و مخرج کسر از یکدیگر حاصل عبارت را به دست می آوریم این ساده ترین حالت عبارت های گویاست که در این مبحث نیز به بررسی شیوه های تستی و راه حل های کوتاه برای حل مسائل عبارت های جبری میپردازیم.
قدرمطلق و جز صحیح : جز صحیح یک عدد برابر با کوچکترین عدد صحیح مساوی با آن است . قدر مطلق نیز عملگری است که اعداد را به بازه اعداد صفر الی مثبت بی نهایت با مقداری برابر نگاشت میدهد در این ویدیو میتوانید این مباحث را بیاموزید.
مثلثات کنکور ریاضی : این مبحث جزو تست خیز ترین مباحث کنکوری است و اساس آن بر پایه مثلث قائم الزاویه شکل گرفته و بیان میکند که میتوان با در دست داشتن اطلاعاتی از اضلاع و یا زوایای این مثلث ، مقادیر سایر اضلاع یا زوایا را نیز به دست آورد. این دوره به مدت 900 دقیقه توسط استاد تیمورزاده تدریس شده است.
مجموعه ، الگو و دنباله : به جمعی از اعداد ، اشیا یا چیزهایی که بر طبق قانوان یا قاعده خاصی گرد هم جمع آوری شده اند ، مجموعه میگویند و هر مجموعه نیز از قواعد خاصی مانند مجموعه تهی ، زیر مجموعه و …پیروی میکند . با تماشای این دوره از مجموعه آموزش ریاضی کنکور بر این مبحث مسلط خواهید شد.
معادله درجه دو : این معادله دارای متغیرهایی است و بالاترین درجه متغیر در آن برابر عدد دو است و برای حل و به دست آوردن مقدار متغیرها در این معادله از روابط خاصی استفاده میشود. در این پک به آموزش کامل معادله درجه دو پرداخته شده است.
معادله و نامعادله : معادله عبارتی ریاضی شامل چندین متغیر و علامت های ریاضی است که به ازای مقادیر متغیرها دو عبارت قرار گرفته در دو سمت مساوی با یکدیگر برابر خواهند بود در حالیکه در نامعادلات تنها به جای علامت مساوی از نامساوی استفاده شده است. در این ویدیو ها به بررسی روش های تستی این مبحث میپردازیم.
هندسه : در این پکیج نیز به بررسی شیوه های تستی برای حل مسائل هندسه میپردازیم. هندسه علمی است که به بررسی اشکال دو یا سه بعدی و روابط ریاضی آنها میپردازد.
هندسه تحلیلی : در این مبحث نیز به برسی اشکال هندسی و روابط و معادلات میان آنها میپردازیم و از جمله موارد تدریس شده در این ویدیو میتوان به معادله خط ، فاصله دو نقطه از هم ، فاصله نقطه از خط و مختصات وسط پاره خط اشاره کرد.
پکیج آموزش ریاضی کنکور تجربی :

مجموعه ی ریاضی نت داوطلبان کنکور تجربی را نیز از یاد نبرده و به تهیه فیلم های آموزشی ریاضی کنکور تجربی با تدریس بهترین استاد ریاضی کنکور آقای تیمورزاده پرداخته که شامل مباحث زیر است :

الگو و دنباله و دنباله حسابی و هندسی : دنیای ما با الگوهای تکراری یا پیروی از دنباله ها ساخته شده است و این قواعد در ریاضی تحت عنوان مجموعه ای از اعداد که بر طبق قانون یا قاعده خاصی به دنبال یکدیگر آمده اند قابل بحث و بررسی هستند . با مشاهده این ویدیو میتوانید به سوالات تستی این مبحث پاسخ دهید.
تابع : تابع نگاشتی است که یک متغیر یا عدد ورودی را با اعمال کردن مجموعه ای از روابط ریاضی به روی ان ، به عددی دیگر نگاشت میدهد. در این مبحث با توابع مشهور آشنا و نحوه تست زنی تابع و حل مسائل مربوط به آن را می آموزیم.
توابع نمایی و لگاریتمی : در این مبحث به حل تست های توابع نمای و لگاریتمی میپردازیم.
توان های گویا : در این مبحث به بررسی عبارت های جبری میپردازیم که دارای توان های کسری هستند و از مباحث مهم آن توان های صحیح منفی و توان های صفر هستند . با مشاهده این ویدیو ، توان های گویا را کنکوری بیاموزید.
قدر مطلق و جز صحیح : مبحث قدر مطلق و جز صحیح نیز به بررسی انواع توابع و ترسیم آنها در صورت اعمال عملگر قدر مطلق یا جز صحیح بر روی آنها میپردازد. این مبحث نیز اغلب اوقات دارای تست های ترکیبی یا مستقل در کنکور است.
مثلثات کنکور تجربی : بحث داغ مثلثات جزو سوالات جدایی ناپذیر کنکور سراسری است و این مبحث به بررسی روابط مثلثاتی حاکم میان اضلاع و زاویه ها در یک مثلث قائم الزاویه میپردازد. با مشاهده این ویدیو بر مثلثات کنکور تجربی تسلط یابید.
مجموعه : بحث و بررسی درمورد قوانین و قواعد حاکم بر مجموعه ای از اعداد یا اشیا در این مبحث صورت میگیرد. با مشاهده این ویدیو به راحتی به سوالات کنکوری این مبحث پاسخ خواهید داد.
معادله درجه دو : معادله درجه دوم دارای فرم استاندارد خاصی است و با کمک روابط خاصی میتوان مقادیر متغیرهای این معادله را به دست آورد. در این قسمت از آموزش ریاضی کنکور ، نحوه حل معادلات درجه دو را به شیوه کنکوری می اموزید.
معادله و نامعادله : در این مبحث نیز به حل معادلات یا نامعادلات با روش های تستی میپردازیم و سوالات کنکوری را در این رابطه بررسی میکنیم. یک معادله میتواند یک یا چندین جواب داشته باشد که در آن صدق میکنند.
هندسه : یادگیری هندسه برای کنکور تجربی نیز لازم بوده و شما با مشاهده این ویدیو قادر به تحلیل انواع اشکال دو یا سه بعدی و همچنین روابط مربوط به ان خواهید بود.
هندسه تحلیلی : با خرید این پکیج نیز به مباحثی مانند فاصله نقطه از خط ، مختصات میانه پاره خط ، معادله خط و فاصله دو نقطه از یکدیگر مسلط خواهید شد و میتوانید به تست های کنکور در این رابطه پاسخ دهید.
پکیج آموزش ریاضی کنکور انسانی :

استاد تیمورزاده به تدریس ریاضی کنکورانسانی نیز پرداخته اند و ویدیو های این آموزش به صورت پکیج های جداگانه( مبحث به مبحث) و یا کامل در اختیار علاقه مندان برای خریداری و دانلود قرار گرفته است. با خرید این مجموعه بر سوالات ریاضی کنکور انسانی مسلط خواهید شد .